Bitwa o Carentan

Bitwa o Carentan
II wojna światowa, front zachodni, część operacji Overlord
Ilustracja
Amerykańskie działo samobieżne M7 Priest w wyzwolonym Carentan
Czas

10–14 czerwca 1944

Miejsce

Carentan i okolice, Normandia

Terytorium

Francja

Przyczyna

dążenia do połączenia amerykańskich przyczółków na plażach Utah i Omaha

Wynik

zwycięstwo Amerykanów

Strony konfliktu
 III Rzesza  Stany Zjednoczone
Dowódcy
Friedrich von der Heydte
Werner Ostendorff
Maxwell Taylor
Anthony McAuliffe
Maurice Rose
Robert Sink
Siły
2 bataliony piechoty spadochronowej
2 Ost-bataliony
2 bataliony grenadierów pancernych
1 batalion pancerny
11 batalionów piechoty spadochronowej i szybowcowej
1 batalion pancerny
1 batalion piechoty zmotoryzowanej
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia49°18′18″N 1°14′58″W/49,305000 -1,249444

Bitwa o Carentan – bój pomiędzy siłami Armii Stanów Zjednoczonych i niemieckiego Wehrmachtu, stoczony w dniach 10–14 czerwca 1944 r. podczas kampanii normandzkiej we francuskim mieście Carentan i okolicach[1].

Celem atakujących sił amerykańskich była konsolidacja przyczółków utworzonych w dniu lądowania na plażach Utah i Omaha oraz ustanowienie jednolitej linii obronnej przeciwko spodziewanym kontratakom nieprzyjaciela. Broniące się siły niemieckie próbowały utrzymać miasto wystarczająco długo, aby umożliwić dotarcie posiłkom z południa, zapobiec połączeniu alianckich przyczółków, a także powstrzymać amerykańską 1 Armię przed atakiem na drogę Lessay-Périers, który odciąłby niemieckie oddziały na półwyspie Cotentin od reszty swoich wojsk.

Carentan było bronione przez dwa bataliony ze składu 6 Pułku Strzelców Spadochronowych (Fallschirmjäger) z 2 Dywizji Spadochronowej oraz dwa Ost-bataliony. 17 Dywizja Grenadierów Pancernych SS „Götz von Berlichingen”, wysłana z zadaniem wzmocnienia obrony Carentan, została opóźniona w drodze z powodu braku wystarczających środków transportu oraz ciągłych ataków alianckich samolotów. Atakująca 101 Dywizja Powietrznodesantowa, która wylądowała na spadochronach w nocy z 5 na 6 czerwca w ramach amerykańskiego desantu powietrznego w Normandii, otrzymała rozkaz zajęcia Carentan.

W nadchodzącej bitwie 101 Dywizja Powietrznodesantowa wybiła przejście przez groblę do Carentan 10 i 11 czerwca. Brak amunicji zmusił siły niemieckie do wycofania się następnego dnia. 17 Dywizja SS kontratakowała 13 czerwca. Początkowo odnoszący sukcesy, niemiecki kontratak został ostatecznie odrzucony przez czołgi amerykańskiej 2 Dywizji Pancernej.

  1. John C. McManus: Battle to Control Carentan During World War II. History Net, lipiec/sierpień 2006. [dostęp 2019-10-23]. (ang.).

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search